صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 331247
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

شهید احمد زالیانی سه‌گانه

نام پدر: علی‌اکبر         

تولد: 1329 ـ اراک ـ  مجرد               

تحصیلات: ششم ابتدایی         

شغل: دانش‌آموز            

محل شهادت: خیابان ‌بی‌سیم‌           

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: مسگرآباد

به سال 1329 در اراک متولد شد. دوران کودکی را در زادگاهش گذرانید. و سپس به تهران مهاجرت نمود و به تحصیل پرداخت. درسال ششم ابتدایی نظام قدیم درس می‌خواند که قیام خونین 15 خرداد به رهبری امام (ره) آغاز گشت،  او نیز که سری پرشور داشت به این نهضت خدایی پیوست و برای اعتراض به رژیم خونخوار پهلوی به خیابان آمد. اما هدف گلولة دژخیمان سنگدل واقع شد و روز 15 خرداد 42 در بیمارستان شیر و خورشید سابق به شهادت رسید.         

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387

شهید شکرالله خبازها 

نام پدر: غلامعلی        

تولد: 1329 ـ تهران ـ مجرد               

تحصیلات: پنجم ابتدایی         

شغل: محصل   

محل شهادت: میدان وحدت اسلامی            

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1329 در تهران متولد شد. اخلاق بسیار خوبی داشت و همه او را دوست داشتند. در کلاس پنجم دبستان تحصیل می‌کرد که در اثر تیراندازی مزدوران شاه در خیابان وحدت اسلامی به شهادت رسید.       

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387
زندگی‌نامه شهید هاشمی نژاد فرزند حسین در سال 1311 ش در بهشهر متولد شد. وی پس از کسب فیض از محضر مرحوم آیت‌الله کوهستانی، از علمای بزرگ مازندران به قم آمد و در کلاس درس بزرگانی چون آیت‌الله سیدحسین بروجردی، امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی، شهید آیت‌الله محمد صدوقی حضور یافت. وی پس از طی مراحل عالی حوزه در سنگر تبلیغ نبرد خویش را با رژیم ستمشاهی آغاز کرد. وی از این رهگذر سرآمد مبلغین گردید و بارها زندانی و ممنوع‌المنبر گشت. تألیفات گرانسنگی از وی برجای مانده که بعضاً بارها چاپ شده که از آن جمله می‌توان به کتب مناظره دکتر و پیر، راه سوم بین کمونیزم و سرمایه‌داری، درسی که حسین به انسان‌ها آموخت اشاره نمود. وی در روز 6 مهر سال 1360 توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.22بسمه‌تعالیاین چند کلمه به عنوان یادبود جهت واعظ مفخّم جناب آقای اهری نگارش یافت.زندان موقت شهربانی کلسیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد ـ 11/4/4223بسم‌الله الرحمن الرحیمایام زندان و محدودیت‌هایی که ناشی از آن است هر قدر سخت و طاقت‌فرسا باشد انس با دوستان و برادران روحانی می‌تواند آن را به خوبی جبران نماید. چنانکه حقیر در مدت یک‌ماهی که در زندان موقت شهربانی بسر می‌برم مشکلات و ناگواری‌های آن هیچگاه نتوانست خاطرم را فوق‌العاده آزرده سازد و افکارم را مضطرب نماید زیرا در این مدت توفیق درک محضر عده‌ای از علماء و فضلاء و دانشمندان را دارم و محضر پر فیض آنان جبران کننده هرگونه ناگواری و ناملایمات است و از آن جمله دانشمند ارجمند جناب آقای الیاسی است. معظم‌له شایستگی فراوانی از نظرهای مختلف داشته و هم‌

شهید محمدعلی پرمور

نام پدر: قاسم‌علی       

تولد: 1296 ـ قم ـ  متاهل                 

تحصیلات: بی‌سواد      

شغل: گل‌فروش          

محل شهادت: خیابان وحدت اسلامی     

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1296 در قم متولد شد. دوران کودکی او با سلطنت جبارانه و خودکامانة رضاخان اجنبی‌پرست همراه بود. این زمان با سختی و مشقت و تنگنایی که آن نانجیب خبیث برای مردم ایجاد می‌کرد،  سپری شد و ایشان به دنیای کار روی آورد و گلفروشی را به عنوان پیشه خود برگزید. پس از مدتی به تهران مهاجرت نمود و با اختیار کردن همسر، سرپرستی فرزند آن زن را نیز پذیرفت و مخارج سه فرزند خود و همسرش را عهده‌دار گردید. وقتی روز خونین 15 خرداد 1342 فرا رسید، در محل کسب خودش هدف گلولة جنایت‌پیشگان پهلوی قرار گرفت و به فیض شهادت نایل آمد.

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387

شهید مرتضی پهلوانی

نام پدر: مسلم  

تولد: 1328 ـ تهران ـ مجرد               

تحصیلات: ششم ابتدایی         

شغل: محصل   

محل شهادت: خیابان شاهپور سابق             

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: مسگرآباد

در سال 1328 در تهران بدنیا آمد. دوران کودکی را در کنار خانواده خود سپری کرد و تا سال ششم ابتدایی به تحصیل علم پرداخت. او که در سنین نوجوانی با افکار و اندیشه‌های اسلامی و والای امام (ره) آشنا شده و شرکت در تظاهرات علیه رژیم را وظیفه خود می‌دانست سرانجام در تظاهرات خیابانی 15 خرداد 42 در خیابان شاهپور سابق توسط یکی از دژخیمان رژیم مورد اصابت تیر قرار گرفت و به شهادت رسید.          

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387

شهید عبدالرحیم خوش تقاضا

نام پدر: علی   

تولد: 1318 ـ شیراز ـ متاهل               

تحصیلات: ششم ابتدایی         

شغل: نانوا      

محل شهادت: تهران                  

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1318 در شیراز متولد شد. دوران کودکی را در سایه مهر پدر و مادر گذرانید و پس از مدتی به تهران نزد برادرش آمد و در یک نانوایی مشغول کار شد، سپس ازدواج کرد و صاحب فرزندی شد، اما قبل از آنکه او را ببیند در 15 خرداد 1342 توسط عمّال رژیم سفاک پهلوی هدف گلوله قرار گرفت و شهید شد. او قبل از این هم توسط مأموران به دلیل گذاشتن عکس امام بر سر سفره نذری دستگیر شده بود.         

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387

شهید حسن شمشیری تهرانی 

نام پدر: حاج عبدالرزاق      

تولد: 1306 ـ تهران ـ متاهل             

تحصیلات: چهارم متوسطه              

شغل: آزاد          

محل شهادت: خیابان 17 شهریور              

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42                       

مزار شهید: بهشت زهرا

به سال 1306 در تهران دیده به جهان گشود. دوران کودکی را به سختی و مشقت گذراند و تنگنای سلطة اهریمنی رضاخان ملعون را با تمام وجود احساس کرد. وی با این وجود تا چهارم متوسطه درس خواند و سپس به کسب کار پرداخت. او که از رژیم منفور پهلوی به شدت بیزار بود،  به دنبال فرصت می‌گشت تا به گونه‌ای با این نظام جنایت‌پیشه به مبارزه برخیزد،  تا این که قیام خونین 15 خرداد به رهبری امام (ره) آغاز شد. وی که در آن تظاهرات شرکت کرده بود، هدف گلولة مزدوران خودفروخته قرار گرفت و به شهادت رسید.         

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387

شهید کریم رحیمی

نام پدر: رحمان      

تولد: 1300 ـ اراک ـ متاهل                

تحصیلات: بی‌سواد      

شغل: کارگر حمام       

محل شهادت: میدان وحدت اسلامی 

تاریخ شهادت: 15 خرداد 42             

به سال 1300 در اراک متولد شد. دوران کودکی را در ظلمت فراگیر سلطة اهریمنی رضاخان جنایتکار سپری کرد و به علت مشکلات فراوان موفق به تحصیل نشد. وی پس از چندی به کار روی آورد و به عنوان کارگر حمام به امرار معاش پرداخت. آنگاه ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند گردید.

سرانجام در مقابله با رژیم طاغوت و حین تظاهرات 15 خرداد 1342 توسط یک سروان جنایتکار هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.          

روحش شاد

منبع :

http://www.15khordad42.com

دوشنبه سیم 10 1387
**44** بسم‌الله تعالی شأنه [ناخوانا]: کریمه مبارکه رب‌السجن احبّ الیّ[12] با تأسی به یوسف علیه‌السلام در مقابل حوادث غیرمطلوب چند روزی را که در زندان موقت شهربانی از محضر عزیزان بهره‌مند بودیم و علی‌رغم محدودیتهای زندان شور و نشاط داشتیم. این چند خط در ظهر مصحف جناب ثقه‌الاسلام آقای بکائی دامت افاضاته به عنوان یادبود قلمی گردید. ربّنا افرغ علینا صبراً و انصرنا علی‌القوم الکافرین[13] روح لذت از درون دان نی برون                                                   ابلهی دان جستن از قصر و حصون آن یکی در کنج زندان مست و شاد                                               و آن دگر در باغ ترش و نامراد حرر الاحقر عزالدین الحسینی عفی عنه صفرالخیر 1383  حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی فرزند حجت‌الاسلام شیخ محمدرضا تنکابنی در سال 1288 شمسی در تهران متولد شد. پس از فراگیری علوم اسلامی در تهران و قم، روش نوینی را در وعظ پایه‌گذاری کرد و تحول عمیقی را در فن سخنرانی به وجود آورد. وی مورد توجه اکثر مراجع تقلید بوده و آثار و تألیفاتی گرانقدر از جم
آیت‌الله سید عزالدین حیسنی‌زنجانی فرزند محمود در سال 1300 ش در شهر زنجان متولد شد. بعد از فراگیری مقدمات علوم دینی و ادبیات عرب، تحصیلات عالیه خویش را نزد بزرگانی همچون آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم خوئینی زنجانی و مرحوم والدش آغاز کرد. در حدود شهریور 1320 به قم مهاجرت و در درس خارج فقه و اصول آیات عظام حجت کوه کمره‌ای، سیدصدرالدین صدر و سیدمحمدتقی خوانساری شرکت جسته و معقول را از محضر امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی استفاده کرد. پس از مهاجرت آیت‌الله بروجردی در درس خارج فقه و اصول ایشان نیز شرکت نموده آنگاه به نجف مهاجرت نمود و منشأ خدمات ارزنده‌ای همچون تأسیس کتابخانه، مسجد، و انجمن‌های تبلیغی گردید. از تألیفات ایشان می‌توان به تقریرات اصول آیت‌الله بروجردی، شرح بر وسیله، حاشیه بر منظومه حکمت، تحریر کفایه‌الاصول و... اشاره نمود. وی هم‌اکنون یکی از مراجع معظم تقلیدی است که در مشهد مقدس سکونت دارد. **36** بسم‌الله تعالی رنج و لذت احساس درونی است نه تابع مظاهر فریبنده چه بسا امری است که مردم آن را دردناک و با مشقت تلقی می‌کنند ولی مردان صاحب‌ طمأنینه و وقار هم آن را وسیله ترقی به مدارج عالی انسانیت دیده و با آغوش باز آن را می‌پذیرند و بالعکس ممکن است مظاهر لذت‌بخش که مردم عادی در طلب آن سر و دست می‌شکنند موجب انحطاط بوده و انسان را سبب فرومایگی و پستی می‌گردد عسی ان تحبّو شیئاً و هو شرّ لکم: چه دانیم ناخوش کدام است یا خوش. خوش است بر ما آنچه خدا می‌پسندد و بدیهی است روح تا رنج نبیند صیقلی نشده و مهبط معارف و انوار الهی نمی‌گردد. لذا در این مدت که با عده‌ای از رجال علم و ف
X